top of page
  • תמונת הסופר/תחוות קיימא חוקוק

מכתב מאפרת לשנה החדשה

לקוחות יקריםות שלנו,

לכבוד השנה החדשה שמתחילה ממש עוד מעט, החלטתי לחרוג משגרת הניוזלטר השבועי ולכתוב לכם מכתב אישי (קצת ארוך, אני מקווה שתצלחו עד הסוף. השתדלתי להדגיש את מה שחשוב למקרה שתרצו רק לרפרף).

למי שלא מכיר, אני אפרת, ואני המנכ"לית של עמותת 'חוות קיימא – חוקוק' מאז שנוסדה בשלהי 2015. כלומר, כבר כמעט 5 שנים!

אז לכבוד סיום השנה החמישית, תזכורת: את החווה ייסדנו חבורת אידיאליסטים חדורי מטרה ולהט מחוקוק, כולנו מתחומי החינוך והסביבה. הרגשנו שלאחר שקבענו את ביתנו בחוקוק אנחנו רוצים להשפיע טוב על סביבתנו, לא רק בתוך המסגרת הקהילתית של חוקוק אלא במעגלים מתרחבים של השפעה.

אז איך בחרנו לעשות זאת? ומי הם החקלאים הצעירים שאת תמונותיהם אתם רואים מתנוססות בראש המייל השבועי או בפוסטים בפייסבוק?

בחרנו להקים חווה המבוססת על מודל חוות 'קיימא' שפותח בבית זית – תעסוקה בחקלאות לנוער נושר. החווה היא עמותה ללא מטרות רווח. המטרה העיקרית שלנו היא לספק מרחב של שייכות ומשמעות לנוער שאינו נמצא בשום מסגרת חינוכית, והוא לרוב מה שמכונה 'נוער מנותק', כלומר מנותק מקשר חברתי נורמטיבי ומיטיב. המענים הזמינים לנוער זה אינם רבים גם כך, וכאן בגליל המזרחי כמעט ואין עבורם הזדמנויות להשתלב מחדש בחברה.

אז מה אנחנו עושים? פשוט. אנו מציעים לבני ובנות הנוער עבודה בתשלום בחווה, וכך סוללים את הדרך למערכת יחסים שמבוססת על בחירה, אמון, תגמול, הוגנות, שיתוף פעולה וכבוד הדדי. בנוסף להכשרה תעסוקתית והכנה לעולם העבודה, עצם העיסוק בחקלאות – השהות באוויר הפתוח, העבודה הפיזית, הסיפוק שבגידול מזון, העיסוק בתהליכי נביטה, צמיחה והבשלה – הוא בעל פוטנציאל מרפא ומיטיב. וכמובן שאנחנו שם – צוות החווה הקבוע, וצוות השירות הלאומי שמגיעים אלינו לשנה או שנתיים וגרים בדירות ייעודיות בחוקוק. כולנו עובדים יחדיו בשדה, בכל העבודות החקלאיות, תומכים אחד בשני, ומהווים קהילה יצרנית, מגוונת ושמחה, בה יכול כל אחד למצוא את מקומו.


אנחנו בקיימא אוהבים לומר שבחווה צומחים ירקות ואנשים. החווה מתמחה בלספק סביבה מיטבית ותומכת לירקות ולבני אדם, ומשם כבר הדברים קורים מעצמם. ממש כמו שאנחנו מיישמים שיטות חקלאיות 'מקיימות', שמבוססות על גידול מגוון צמחים ביחד ועל יצירת התנאים המתאימים לתהליכים הטבעיים עם התערבות מינימלית, כך גם ה'אני מאמין' החינוכי שלנו מתבסס על קהילה מגוונת (גילאית, דתית, אתנית וכדו') ועל יצירת התנאים הבסיסיים שיתמכו בתהליך הטבעי של ההתבגרות.


כל מי שגידל צמחים יודע, שללא תנאים בסיסיים כאדמה מזינה ומספיק מים, הצמח ינבול, יצהיב, וצמיחתו תתעכב ותתעוות. המים והאדמה הרגשיים שלנו בני האדם הם שייכות ומשמעות. כולנו זקוקים לתחושה שאנחנו שייכים ושיש משמעות לחיינו. כשאנחנו קמים בבוקר, אנחנו צריכים שמישהו יצפה לנו, ישמח לראותנו, יקבל אותנו כפי שאנחנו. ואנחנו גם צריכים משמעות, סיבה לקום, משהו שיש לעשותו, הזדמנות לפעול, להיות יצרתיים, להטביע חותם. בגיל ההתבגרות הדבר נכון פי כמה. למרבה הצער, לנוער שמגיע אלינו חסרים תנאים בסיסיים אלו. לעתים קרובות אין להם מקום בו הם חשים שייכות וקבלה, משמעות ותחושת ערך עצמי. לכן אין זה מפתיע שרבים מהם מוצאים משמעות ושייכות במקומות הרסניים ושההערכה העצמית שלהם נמוכה. ואז הם מגיעים אלינו...

וזה עובד!

עם השנים מצטברים סיפורי ההצלחה ומוכיחים לנו שאנחנו עושים את הדבר הנכון. אמנם, העבודה קשה ושוחקת, אבל הגמול שבידיעה שעשינו שינוי אמיתי בחיים של אדם צעיר הוא אדיר. נערים ונערות שמצאו לעצמם מסגרות חינוכיות שמתאימות להם, שהשתלבו בהצלחה בעולם התעסוקה, שיש להם חיי חברה לאחר שנות בידוד, שמצאו את הקול שלהם, את הטיפול המתאים להם, התגייסו לצבא או לשירות לאומי בניגוד לכל הסיכויים (חלק כבר סיימו בהצלחה!). והעיקר, אנשים שמחים, שחזר להם אמון בעולם והכרה ביכולות ובערך של עצמם.


בלעדיכםן, לקוחות החווה, זה לא היה קורה!!!

לא תאמינו, אבל אנחנו עדיין לא מקבלים שום סוג של תמיכה ציבורית. מרבית העשייה שלנו ממומנת מהרווחים מסלי הירקות שאתם קונים מאיתנו (בנוסף לתרומות שאנחנו מצליחים מדי פעם לגייס). אז לכבוד השנה החדשה, רציתי שתדעו שאתםן חלק מהדבר המופלא הזה, שנקרא חוות קיימא. שכל בטטה ופטרוזיליה שאתם קונים (מלבד היותן טעימות ובריאות וטריות ונהדרות) משפיעה וחשובה ועושה טוב בעולם.

ולסיום גם בקשה קטנה - אם יש לכם קשר לקרנות פילנטרופיות או לאנשים פרטיים שרוצים להצטרף אלינו לעשייה, נשמח מאוד לחיבורים! אנחנו זקוקים לזה על מנת לאפשר לעוד נערים ונערות להצטרף אלינו לחווה.


שתהיה לנו שנה של בריאות (הכי חשוב),

וגם שנה של ערבות הדדית, תמיכה, סובלנות, כבוד לאדם ולסביבה.

שנזכה לעשות טוב ושנראה ברכה בעמלנו.מאפרת וצוות החווה


13 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Kommentarer


bottom of page